Jedan dan stiže mi poruka iz Splita - jel bi mogao smisliti neki grb / logo za novi klub iz Splita. Zašto ne? A kako će se klub zvati - pitam. ASPALATHOS.
Što, koga, gdje, zašto? Može pomoć publike?
OK, ajmo guglat. Aspalathos je bilo ime naselja u antici na mjestu današnjeg centra Splita. Dobilo je ime po biljci brnistra koje na tom području ima u izobilju. Grčki naziv za brnistru je aspalathos. I biljka je ŽUTE boje. Odlično, dobili smo osnovnu boju. I što dalje? Barabariću, upomoć, daj neku ideju, neki motiv, beštiju isl.
Sfinga na Peristilu. Interesantno. Prodano.
Ali u kojem pravcu ići, nešto konvencionalno i klasično - okruglasti grb sa nazivom kluba sa nečim i palicama unutra ILI ići na neki američanski đir, veselo, šareno sa eventualnom nekom beštijom. Inače sam ultimativni protivnik amerikanizacije i njihovog way of life, ali dok smo mi europljani razmjenjivali krave, oni su već pričali o prodaji (SALES) i od toga napravili znanost uz koju nezaobilazno ide marketing i promocija. I ako nešto treba pobrati od njih, to je to, the SCIENCE of SALES aka ZNANOST o PRODAJI.
Kakve sad to ima veze sa grbovima? Itekakve. I grb kluba mora / treba biti u službi promocije, treba odraditi svoju svrhu, a ne biti samo puki kružići s palicama i nazivom kluba u Times New Romanu ili Arialu. Grb mora biti uočiljiv i upečatljiv te eventualna beštija, zvijerka ili životinja mora biti u daljnjoj službi promocije kluba itd, itd kako bi rekao Karamarko.
Kako bi najzornije dočarao o čemu pričam naveo bi odličan primjer Zrinjevca. Oni su svojevremeno redizajnirali grb i ubacili umjesto dosadnih palica, veliku osu sa palicom. I tu osu su iskoristili dalje da su nazvali (ili obrnuto) žensku ekipu Osice, a mušku Stršljeni. Te iste ose se nalaze na dresovima i trenirkama. Prepoznatljivost u svakom smislu. A i lakše se povezati sa nazivom Osice nego Prva ženska seniorska ekipa, kapish. Može se i znatno više, ali i ovo je odličan i inteligentan početak.
Concordia je isto napravila makeover, a za napraviti novi grb ponudila se jedna mama, profi dizajnerica koja je dala par primjera i svi su išli u tom američanskom stilu što znači da je to definitivno trend jer joj nije dan nikakav naputak kako da grb izgleda, osim da dominira plava boja, nego jednostavno da pusti mašti na volju. U principu to nije trend nego logično promišljanje i usklađivanja dizajna sa promotivnim potrebama kluba. Naravno da je ovaj novi grb znatno prepoznatljiviji od staroga i puno bolje se može iskorisiti u promotivne svrhe. Grb s time postaje početak jedne dobre marketinške i promotivne priče u daljnjem nastavku rada kluba.
Nebi ni drugim klubovima bilo loše promisliti u tom pravcu. Jedinstvo je prije izvjesnog vremena redizajniralo grb kluba, ali i dalje je ostao u konvencionalnim okvirima i formama.
Ako i dalje nije jasno "where is the catch", ajmo ogoliti priču do kraja. Da bi se klub mogao dalje razvijati potrebne su mu dvije stvari, kao i uvijek lova i drugo, veći broj članova, preciznije pomlatka, klinaca, djece. Više klinaca, više članarine, veća kvantiteta, bolja kvaliteta, više love, bolji rezultati ...... I u tim pravcima treba ići promocija kluba. Ljudi su vizualna bića, a pogotovo klinci. Koji klub / grb će prije klinac uočiti, neki dosadni u par neutralnih boja i slova ili neki veseliji razigranijih i uočljivijih boja, kapish again.
Na tragu tih promišljanja i ideja nastao je i grb za novi splitski hokejaški klub Aspalathos.
Začetnik kluba Luka Androja ovako je opisao grb svog kluba:
Hokej klub Aspalathos drugi je hokejaški klub u Dalmaciji. Ovaj drevni naziv dobio je po malom grčkom predrimskom naselju iz kojeg se razvio današnji grad Split. Etimološko podrijetlo ove riječi grčkih je korijena – istoimeni pojam aspalathos znači brnistru, biljku žute boje koja je rasla u njegovoj okolici. Ime ovog danas najvećeg grada u Dalmaciji poznato je i u talijanskoj varijanti Spalato, odnosno lat. Spalatum, pri čemu izvori navode i mogućnost poveznice nazivlja s carskom palačom (lat. palatium). Zbog toga na našem logu prevladava žuta boja, kao simbol neizostavnog turističkog odredišta u kojem svi putevi završavaju na tisućljetnom Peristilu Dioklecijanove palače, obogaćenom mističnim likom mitološke sfinge. Ljubičasta boja simbolizira naša polja prekrivena ljekovitom lavandom, također korištenom kod starih civilizacija. U samo središte postavljen je igrač, lavovski spreman na igru i pobjedu.
A ja kao totalni laik za splitsku povijest bi dodao - osim što žuta boja simbolizira biljku brnistru, ona kao boja sunca ujedno asocira na radost, dječje veselje, ali i sportsku energiju. Inače se dosta koristi kod promocije dječjih proizvoda, a i jedna je od najuočljivijih boja pogotovo kad se stavi ispred tamne pozadine. Tamno ljubičasta kraljevska boja asocira na snagu, moć, ali i na misteriju i magiju. Ta boja daje dodatnu mističnost, snagu i energiju Sfingi sa Peristila u pozadini već ionako mističnog povijesnog bića, jednom od neizostavnih turističkih odredišta u Splitu. Inače prema nekim anketama, skoro 75% pred-adolescenta preferira ljubičastu ispred svih boja. Hokejaške palice i kaciga daju grbu logično hokejaški predznak kako bi grb na prvu asocirao na hokej na travi. Font je antički uklopljen u cijelu priču u pozadini. Ima još, ali i ovo je sasvim dovoljno da se shvati što je pisac htio reći.
Jel sad jasnije u kojem pravcu ide dizajn grba, prema klincima, a više klinaca, više članarine, veća kvantiteta, bolja kvaliteta, više love, bolji rezultati ......
Grb već sad ima svoju priču na koju se može nadovezivati kompletna marketinška promocija kluba kao i vizualni indentitet kluba, dresovi, majice, trenirke, web stranica, navijački rekviziti i sve ostalo kaj nekom padne na pamet.
Ali ova priča pije vodu samo što se tiče klubova. Već kod saveza je malo drugačije. Savez je organizacija koja radi uglavnom sa drugim organizacijama, što športskim, što javnim / državnim i tu je ipak bitnija jednostavnost koja ipak daje znatno ozbiljniju notu jer savezu nije bitno privlačiti klince koliko klubu. I u tom pravcu sam u suradnji sa Barbarićem složio grb, nadamo se vrlo skoro, novog splitkog hokejskog saveza. A kad on dođe na red, biti će predstavljen i grb. Doduše, mogao bi i HHS malo podašminkati svoj grb.
Čemu ovaj članak uopće osim da se ja eventulano hvalim kako sam napravio grb novog splitskog kluba.
Ideja je pokazati kako se na "velikim" malim sitnicama gradi vizualni indentitet kluba kao dio šire marketinške strategije kluba u cilju priliva članstva i love u klub. Pokazati kako nije marketing samo bacanje bijesnih novaca na TV reklamu i sad si ti bogom dan i cvijeta cvijeće u naše preduzeće nego raditi na znatno povoljnijim malim sitnicama koje ujedinjene zajedno daju znatno bolji i mjerljiviji efekat u promociji kluba ili saveza, bilo to preko dizajna grba u sklopu definiranja vizualnog indentiteta kluba, do dresova, FB fan page, web stranice itd, itd. Tko zna, zna, tko ne zna, sada zna tko zna, hahahahaaa
Ekipa Hockey Yourself je predstavila tek jedan dio tih mogućnosti, a još nismo ni za pravo zagrebali po površini. A mislim da smo već s time napravili dobar posao.
Razmislite malo, nitko neće po duhu svetom doći na hokej ako mu mi sami ne pokažemo put. A putokaza ima bezbroj jer granica je sama ljudska mašta.
Pusa